Samba Tarnobrzeg

Historia

Dawno, dawno temu ...

W kawiarni Leliwa, w 1993r. spotkała się grupa ok. 20 osób, która chciała nauczyć się tańczyć. Inicjatorami spotkania byliśmy my – piszący te słowa, Dorota Chwałka i Aleksander Furman. I to był początek.

No i się zaczęło ...

..... od tych 20 osób w Leliwie, potem – jeszcze w 1993r. zorganizowaliśmy w Tarnobrzegu pierwsze zajęcia z tańca towarzyskiego dla dzieci. Pod swój dach przyjęła nas Pani Dyrektor Janina Szul. Zajęcia prowadziliśmy w Szkole Podstawowej nr 4. Nasza szkoła zaczęła się rozrastać. Po pewnym czasie, było nas tak dużo, że zajęcia przenieśliśmy do (wtedy) Szkoły Podstawowej nr 1. Już rok po rozpoczęciu działalności, zorganizowaliśmy w Tarnobrzegu I Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego. Już wtedy udało się napełnić widownią Halę Widowiskowo Sportową. Tarnobrzeskiego OSiR-u – było wspaniale, 2000 osób na widowni, bardzo duża ilość tancerzy. Od tego czasu takich imprez tanecznych zorganizowaliśmy 24. Naszymi gośćmi podczas turniejów, były pary mistrzowskie tańca towarzyskiego: między innymi Janusz Biały i Anna Kosowska, Grzegorz Citko i Ewa Skoczeń, Krzysztof Hulboj i Jania Lesar, Marek Fiksa i Blanka Winiarska, Matej Krajcer i Iwona Golczak, Marek Kosaty i Paulina Glazik i wiele innych. Przed tarnobrzeską publicznością prezentowali się Mistrzowie Świata w boogie woogie,rock and rollu, mistrzowskie formacje tańca towarzyskiego i nowoczesnego. Zawsze uważaliśmy też, że taniec i trening to nie wszystko. Stąd imprezy rekreacyjno – sportowe, ogniska, dyskoteki i wiele innych zajęć organizowanych dla naszych tancerzy (i nie tylko). Już 1994 i 1995 roku organizowaliśmy festyny rekreacyjno - sportowe w których brały udział tysiące mieszkańców Tarnobrzega. W ciągu 20 lat naszej obecności w Tarnobrzegu, w zajęciach tanecznych wzięło udział ponad 8000 osób (dzieci i młodzieży). Niektórzy są z nami 4 – 5 miesięcy (maturzyści), inni pozostają z nami przez wiele lat. Ze wszystkich jesteśmy dumni. Jest nam niezwykle miło, jak po latach spotykamy swoich uczniów, którzy z uśmiechem podchodzą do nas na ulicy, zamieniają dwa, trzy zdania wspominając czas spędzony w naszej szkole. Są też tacy którzy rozpoczętą u nas karierę taneczną, kontynuują na studiach w innych klubach tanecznych – im wszystkim życzymy powodzenia i trzymamy za nich kciuki.
ZAJRZYJCIE proszę do naszej galerii tam znajdziecie ponad 2000 zdjęć z życia naszej szkoły.

Teraz ...

Na zajęcia do naszej szkoły uczęszcza ponad 600 osobowa grupa dzieci i młodzieży. Cześć z nich jest już parami turniejowymi, posiadają klasy taneczne – uczestniczą w turniejach sportowego  tańca towarzyskiego, zajmują punktowane miejsca, rozwijają swoje umiejętności. W dalszym ciągu organizujemy turnieje tańca, można nas spotkać zawsze po południu w Szkole Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu (ul. Marii Dąbrowskiej – Os. Serbinów) – bo z tą szkołą współpracujemy od kilku lat. Ciągle rozwijamy swoją wiedzę i podejmujemy nowe wyzwania. Szkoła realizuje projekty kulturalno wychowawcze, współfinansowane przez Unię Europejską na terenie małych miejscowości w okolicach Tarnobrzega. Dysponujemy wiedzą i doświadczeniem, umożliwiającym tworzenie nowej metodyki pracy, z grupami wymagającymi niestandardowego toku nauczania.

Wakacje spędzamy również aktywnie, od wielu lat wyjeżdżamy na szkoleniowe obozy taneczne (i tutaj też można zajrzeć do naszej foto galerii). Na zajęcia uczęszcza również kilkudziesięcioosobowa  grupa osób całkiem dorosłych.
 Jesteśmy przekonani, że jak mawiał nestor polskiego ruchu tanecznego, profesor Marian Wieczysty, „tańczyć może każdy”. Dla jednych taniec jest realizacją sportowych ambicji, dla innych sposobem na aktywny wypoczynek i spędzenie kilku chwil w przyjemnej atmosferze. I w tym tkwi potęga tańca towarzyskiego, każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Do czego autorzy tych słów serdecznie zapraszają.

nauczyciele tańca:
Aleksander Furman
Dorota Chwałka

Newsletter

Co to?

Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą, podaj w poniższym polu swój adres e-mail, a my będziemy informować Cię o aktualnych wydarzeniach.